foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

                  

 

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach w Słowenii. Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży. Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski. W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International ze Słowenii.


Najważniejszym celem projektu jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcemy, by poprzez udział w „Naszej Małej Bibliotece” do rąk dziecka trafiły książki wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym
i edytorskim.
Wybrane zostały książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi:
z Polski: Przemysława Wechterowicza „Jajko czy kura?” i „Proszę mnie przytulić”, ze Słowenii Petera Svetiny „Magiczny pierścień” oraz Majdy Koren „Ugotuj mi bajkę!”, z Estonii Hilli Rand „Biały jak śnieg i Czarny jak węgiel” z Łotwy Martinsa Zutisa „Odkrycie, którego nie było”.
Razem z książkami każdy uczestnik otrzyma „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek i pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.
Główne cele projektu „Nasza Mała Biblioteka” to:
propagowanie czytania książek wśród dzieci,
kształtowanie gustów literackich i plastycznych najmłodszych czytelników,
rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
prezentacja kultury Polski, Estonii, Łotwy i Słowenii,
bezpośredni kontakt młodych czytelników z twórcami książek,


Oprócz ciekawych książek i materiałów edukacyjnych uczestnicy projektu „Nasza Mała Biblioteka” będą mieli okazję wziąć udział w organizowanych przez wydawnictwo Ezop spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach i zabawach.
Spotkania autorskie z Majdą Koren, Przemysławem Wechterowiczem, Martinsem Zutisem i Hilli Rand.
Warsztaty ilustratorskie, które poprowadzą Agata Dudek, Emilia Dziubak, Martins Zutis i Catherine Zarip – przybliżą dzieciom tajniki powstawania ilustracji do książek.
Wymiana bohaterów literackich – dzieci z jednej grupy/klasy zrobią kukiełkę ulubionego bohatera literackiego, a następnie wraz z zeszytem, opisującym ich wspólne przygody, wyślą lalkę do swoich kolegów z innej szkoły, biblioteki czy przedszkola biorących udział w projekcie. W zamian otrzymają od nich kukiełkę i opis jej przygód. Pod koniec roku szkolnego, po podróży trwającej wiele miesięcy i odwiedzeniu różnych uczestników, kukiełki wraz z zeszytami pełnymi opowieści powrócą do swoich właścicieli.
Robimy film! – zabawa literacko-aktorsko-filmowa. Grupa/klasa, która zgłosi się do zabawy, otrzyma fragment tekstu z wybranej książki z projektu. Zadaniem dzieci będzie adaptacja tego tekstu, wykonanie scenografii, wyreżyserowanie oraz odegranie sceny, zaś opiekuna – jej nagranie w formacie wideo. Gotowy plik uczestnicy wysyłają do wydawnictwa, które po otrzymaniu wszystkich nagranych fragmentów książki, zmontuje je w jeden film. W ten sposób powstanie wspólna adaptacja filmowa książki z „Naszej Małej Biblioteki”. Film zostanie udostępniony uczestnikom zabawy oraz umieszczony w Internecie, na stronach projektu.
Konkurs na najbardziej oryginalny Kącik Czytelniczy – każda placówka biorąca udział w projekcie będzie mogła zorganizować Kącik Czytelniczy i przesłać jego zdjęcia. Najciekawsze pomysły nagrodzimy, a zdjęcia umieścimy na Facebooku „Naszej Małej Biblioteki”.
Konkursy zawarte w „Łamigłówkach Literackich” – sześć książek i sześć konkursów dla uczestników projektu. Wśród nich zadania literackie, plastyczne, manualne. Najciekawsze prace nagrodzimy, a zdjęcia umieścimy na Facebooku „Naszej Małej Biblioteki”.
UWAGA! Jeden z konkursów ma nagrodę wyjątkową i specjalną – wizyta i spotkanie z autorami książki „Jajko czy kura?”, Przemysławem Wechterowiczem i Martą Ludwiszewską, którzy pojadą do zwycięskiej grupy/klasy.
Filmiki z cyklu „Rysujmy razem!” – specjalnie dla uczestników projektu, ilustratorzy książek nagrają kilkuminutowe filmy, w których pokażą dzieciom, jak narysować postaci, miejsca, przedmioty i inne elementy z ich bajkowego świata.

Korzyści dla szkoły wynikające z przystąpienia do projektu:
wzrost prestiżu,
podniesienie konkurencyjności poprzez udział w innowacyjnym międzynarodowym przedsięwzięciu,
promocja szkoły na stronie polskiego wydawcy,
możliwość nawiązania nowych kontaktów z innymi uczestnikami (polskimi i zagranicznymi),
możliwość wymiany doświadczeń i praktyk między uczestnikami projektu,
wzbogacenie realizowanego programu zajęć,
aktywizacja dzieci i ich rodziców poprzez wspólne działania w ramach projektu.

Korzyści dla dzieci wynikające z przystąpienia do projektu:
poznanie sześciu ciekawych książek,
rozwój umiejętności interpersonalnych i działania w grupie,
poznanie kultur krajów biorących udział w projekcie,
możliwość nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami w Polsce, Estonii, Łotwie i Słowenii,
zwiększenie aktywności dzieci poprzez szereg działań i wyzwań związanych z projektem.

Projekt w Internecie
Przez cały czas trwania projektu będzie działała interaktywna strona internetowa przygotowana
w pięciu wersjach językowych (słoweńskiej, polskiej, łotewskiej, estońskiej i angielskiej), na której znajdą informacje na temat książek, autorów, ilustratorów i wszystkich wydarzeń związanych
z projektem.
Wszystkie działania i relacje z wydarzeń będzie można śledzić na profilu projektu na Facebooku
i Instagramie.
Zakładka „Nasza Mała Biblioteka” na stronie internetowej Agencji Edytorskiej EZOP – znajdą się tam informacje o drugiej edycji projektu i aktualności związane z jego realizacją.*
*Informacja zaczerpnięta ze strony partnera projektu, wydawnictwa Ezop http://ezop.com.pl/o-projekcie

 

GODZINY OTWARCIA

Sekretariat: 7.00 - 15.00

Świetlica: 7.00 - 18.00

Zajęcia edukacyjne: 8.00 - 16.20

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 48

im. Adama Próchnika

ul. Stefanii Sempołowskiej 4

00- 574 Warszawa

 

WAŻNE TELEFONY

Sekretariat: 22 629 25 15

Świetlica: 22 621 60 18

Portiernia: 22 628 92 38